Konferencje naukowe

Sól Ziemi

Działalność POAK

Linki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności


Wielkopostny Dzień Skupienia

           Zapraszam wszystkich członków naszego Stowarzyszenia do udziału w Wielkopostnym Dniu Skupienia,
które odbędzie się w sobotę 1 kwietnia 2017r., w Domu Księży Emerytów im. św. Józefa w Będzinie przy ul. Stawowa 26.

Program dnia skupienia:
o 10.00 Msza św. z homilią - ks.bp. Grzegorz Kaszak
o 11.00 Konferencja - ks. dr Stanisław Kołakowski
o 11.45 Adoracja Najświętszego Sakramentu
o 12.15 Konferencja - ks. dr Stanisław Kołakowski
o 13.00 Agapa

Podczas pierwszej konferencji będzie możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojedniania.

 


Spotkanie Opłatkowe

                          

  Dnia 14 stycznia 2017r. odbyło się Spotkanie Opłatkowe Rady Diecezjalnej Akcji Katolickiej, które odbyło się w Instytucie Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej.
zobacz galerię >>

 


Akcja Katolicka na modlitwie z Biskupem

          Początek nowego roku liturgicznego oraz patronalna uroczystość Chrystusa Króla to dla Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej coroczna okazja do spotkania na modlitwie oraz szansa na omówienie planów działalności i formacji. 26 listopada w sosnowieckim kościele Miłosierdzia Bożego Mszy św. dla członków Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej odprawił Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak wraz z asystentem kościelnym stowarzyszenia, ks. Grzegorzem Noszczykiem. Swoją homilię Biskup poświęcił pokojowi, który przynosi na świat Bóg i którego chrześcijanie powinni być ambasadorami – to niezwykle ważne w dzisiejszych czasach, bo w 30 miejscach na świecie toczą się obecnie wojny. "Wprowadzanie pokoju na świecie to obowiązek chrześcijan" – przypomniał Ksiądz Biskup wskazując, że naszym podstawowym orężem jest modlitwa, zwłaszcza różańcowa. Zaproponował także Akcji Katolickiej, by zaangażowała się w program Caritas Polska Rodzina-Rodzinie, wspierający konkretną rodzinę w krajach ogarniętych wojną, przede wszystkim Syrii i Libanie. Już w słowie podziękowań na zakończenie Mszy św. do tej prośby odniósł się Prezes Diecezjalnej AK, Jan Majzner, który zadeklarował zaangażowanie stowarzyszenia w program. Podczas spotkania w siedzibie Instytutu zatwierdzono program duszpasterski na najbliższy rok uwzględniający formację doktrynalną, duchową i społeczną. Przedstawiono także założenia programu pracy uwzględniające działalność charytatywną, modlitewne czuwania, przygotowanie nabożeństw w parafii, udział w pielgrzymce na Jasną Górę i uroczystościach diecezjalnych.

zobacz galerię >>

 


Zaproszenie na XXI rocznicę powstania Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej i Radę Diecezjalnego Instytutu

          Serdecznie zapraszamy wszystkich członków Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej do udziału w sobotę 26 listopada 2016 r. o godz. 10.00 w uroczystej Mszy św. z okazji XXI rocznicy powstania stowarzyszenia sprawowanej przez JE Ks. Bpa Grzegorza Kaszaka w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu. Po Mszy św. w siedzibie Instytutu przy ul. Jagiellońskiej 2a odbędzie się Rada Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, do udziału w której serdecznie zapraszamy Prezesów Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej.

 


Spotkanie Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej

          Dnia 24 września w Instytucie AK o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

Program spotkania:
-Wykład Ks. dr Stanisława Kołakowskiego
-Przerwa na kawę
-Sprawy członkowskie
-Sprawy finansowe
-Omówienie akcji charytatywnej
-Rocznica powstania AK 26.11.2016
-Wolne wnioski

Na spotkanie zapraszamy wszystkich Prezesów.

 


Wielkopostny Dzień Skupienia i Jubileusz Akcji Katolickiej

          W sobotę, 12 marca br. odbył się wielkopostny dzień skupienia Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej. W programie rekolekcyjnego skupienia były dwie konferencje, wygłoszone w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu przez ks. Tomasza Smalcerza, skoncentrowane na zagadnieniu woli Bożej w tajemnicy Bożego miłosierdzia, pielgrzymka jubileuszowa do Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia NMP, przejście przez Drzwi Miłosierdzia oraz punkt centralny -Eucharystia - sprawowana pod przewodnictwem Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej ks. dr Grzegorza Noszczyka. Dzień skupienia Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej był okazją do skupienia i modlitwy, ale także momentem zawiązania wspólnoty oraz podzielania się wzajemnymi doświadczeniami członków Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej.

 

 

 

 

 

 

 

 zobacz galerię >>

 


Dzień Skupienia

Dnia 12 marca 2016 odbędzie się dzień skupienia Akcji Katolickiej.

Program :
– 9.15 – Konferencja w kościele Miłosierdzia Bożego.
– 10.00 – Pielgrzymka jubileuszowa Akcji Katolickiej DS do Katedry.
– 10.30 – Msza Święta z homilią w Katedrze.
– 11.15 – Powrót do instytutu AKDS.
– 11.30 – Kawa.
– 12.15 – Konferencja w kościele Miłosierdzia Bożego
Sprawozdanie z działalności Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej za rok 2014 rok.

zobacz sprawozdanie >>

 


20-Lecie Akcji Katolickiej

W przededniu swego patronalnego święta, uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, Akcja Katolicka diecezji sosnowieckiej świętowała jubileusz 20-lecia istnienia. Mszy św. odprawianej w kościele Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

"Wiem, że o waszych dziełach niewiele mówi się w środkach masowego przekazu. Należy się wam uznanie i podziw za wspaniałe rzeczy, jakich dokonaliście w życiu swoim i drugiego człowieka" - mówił w homilii Biskup wyrażając wdzięczność i podkreślając, że odwiedzając parafie widzi skalę dokonań Akcji Katolickiej.

"Głosicie solidne fundamenty, na których można zbudować sprawiedliwe społeczeństwo, w którym każdy będzie mógł godziwie żyć" - oceniał hierarcha dodając, że kluczem do sukcesu działalności jest jedność.

Akcja Katolicka została powołana przez papieża Piusa XI. Istotą jej działalności miał być udział świeckich w apostolstwie hierarchicznym Kościoła. Początkowo Stowarzyszenie działało we Włoszech, Francji, Belgii i Niemczech. W Polsce Akcja Katolicka rozpoczęła działanie w 1930 roku. W chwili wybuchu wojny liczyła już 750 tys. członków. Po wojnie – podobnie jak wszystkie stowarzyszenia świeckie – została rozwiązana przez władze komunistyczne.

Po upadku komunizmu stowarzyszenie odrodziło się na życzenie Jana Pawła II wypowiedziane do biskupów polskich w 1993 r. Oceniając powstałe w dwa lata później struktury Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Polski w 1997 r. stwierdził: "Dzisiaj potrzebni są ludzie świeccy rozumiejący potrzebę stałej formacji wiary. Jakże dobrze się stało, iż została przywrócona do życia w Kościele na polskiej ziemi Akcja Katolicka (...), która obok różnych ruchów i wspólnot modlitewnych staje się szkołą wiary". Rolę stowarzyszenia docenił też Benedykt XVI, który podczas spotkania z włoskimi strukturami mówił: "Kościół w tej chwili historii szczególnie potrzebuje ludzi wierzących, którzy dają świadectwo Chrystusowi – Jego prawdzie i miłości. Dorośli i młodzież należący do Akcji Katolickiej winni cieszyć się przynależnością do Kościoła i umieć przekazywać społeczeństwu motywację życia i nadziei".

Obecnie w Polsce Akcja Katolicka liczy obecnie 19 470 osób zrzeszonych w 1843 parafialnych oddziałach oraz 3506 członków wspierających.

W diecezji sosnowieckiej Akcja Katolicka została utworzona w październiku 1995 przez Księdza Biskupa Adama Śmigielskiego. Na jej czele stanął ks. Grzegorz Noszczyk, który do dziś pełni funkcję diecezjalnego asystenta stowarzyszenia. Prezesem Akcji Katolickiej w diecezji jest dr Jan Majzner. Jej podstawowym zadaniem jest nowa ewangelizacja, przez dawanie świadectwa życia, ale także praca na rzecz parafii i działalność charytatywna. Struktury stowarzyszenia obecne są w niemal 1/3 parafii naszej diecezji i działa w nich ok. pół tysiąca osób.

FOTO: Piotr Lorenc

www.diecezja.sosnowiec.pl

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Numer konta: PKO BP S.A. Sosnowiec 60 1020 2498 0000 8602 0182 6239